ΕΝΠ- ΑΠΟΠ: Χρυσό Χιτσκοκικό φινάλε για τους μπλέ εκτός έδρας

Μετά από ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο ΑΠΟΠ πήρε την τέταρτη φετινή νίκη, κερδίζοντας εκτός έδρας με 67-66 την Ε.Ν. Παραλιμνίου, για την 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με το καλάθι του Abram στο 9′ να κάνει το 16-14 για λογαριασμό της Ε. Ν. Παραλιμνίου. Οι «βυσσινί» μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο του Παναγιώτου και δίποντο του Cheeseman για να αποκτήσει διαφορά επτά πόντων (21-14) στο 11′. Ο ΑΠΟΠ κάλυψε τη διαφορά και στο 15′ μπήκε ξανά μπροστά με το καλάθι του Rogers (23-24).

Στο 18′ μετά το καλάθι του Perry υπήρχε ισοπαλία 29-29, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με καλάθι του Robertson και τρίποντο του Παναγιώτου (34-29).

Η  ομάδα του Παραλιμνίου με τρίποντο του Brown-Henderson στο 25′ είχε διαφορά οκτώ πόντων (42-34), ενώ στο 28′ η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στους τέσσερις πόντους μετά το καλάθι του Cheeseman. Το συγκρότημα της Πάφου έκλεισε την τρίτη περίοδο με τρίποντα των Δημητρίου και Πορφυρίδη (46-48).

Η μάχη για το ροζ φύλλο συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο κατά το οποίο το προβάδισμα άλλαζε ξανά χέρια κατά διαστήματα, και να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Brown-Henderson, μισό λεπτό πριν από το τέλος μπήκαν μπροστά με 64-62, με τους φιλοξενουμένους να απαντούν με τρίποντο του Whitfield (64-65).

Ακολούθησαν βολές από τον Brown-Henderson που έβαλαν ξανά την Ένωση σε θέση oδηγού (66-65), όμως ο Rogers είχε τον τελευταίο λόγο, κάνοντας με λέι απ το τελικό 66-65 για τον ΑΠΟΠ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 34-29, 46-48, 66-67