Κέρδισε την ΑΕ Καραβά και περιμένει την Ομόνοια σε ντέρμπι κορυφής ο Παφιακός!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο 2024 ο Kuutio Homes Παφιακός, καθώς για τα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας Βόλεϊ Ανδρών επικράτησε με 3-1 σετ της ΑΕ Καραβά, σε ματς που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Παρασκευής στο κλειστό “Σπύρος Κυπριανού”.

Στην δεύτερη θέση και σε απόσταση “βολής” από την πρωτοπόρο Ομόνοια βρίσκεται πλέον η ομάδα της Πάφου, η οποία στο ντέρμπι κορυφής της ερχόμενης (Δευτέρας 22/1, κλειστό “Αφροδίτη”) απέναντι στο τριφύλλι, θα επιδιώξει με νίκη να ανέβει για πρώτη φορά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην φετινή σεζόν.

H προσφυγική ομάδα της ΑΕ Καραβά ήταν αυτή που κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ στον χθεσινό αγώνα με 25-23 μετά από ένα “μίνι” ντέρμπι.

Η απάντηση της ομάδας της Πάφου ωστόσο ήταν άμεση και εκκωφαντική. Το σύνολο του Χόρχε Καννεστράτσι αρχικα ισοφάρισε στα σετ σε 1-1 με σκορ 18-25, πήρε προβάδισμα στα σετ επικρατώντας στο τρίτο σετ με 16-25 και ολοκλήρωση την δουλειά στο τέταρτο σετ κερδίζοντας το άνετα με 16-25.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (D. BONIC): Barreto, Kαρακατσάνης, Αllen, Χρυσοστόμου, Rivas, Urquiola – Λίμπερο 1: Βαρνάβα – Αλλαγές: Φιλοκράτους, Χριστοφή, Καλαφάτης, Δημητρίου, Σοφοκλέους.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(J. CANNESTRACI): Τavares, Προδρόμου, Krikun, Σκορδής, Μοsquera, Dolgopolov –  Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Παναγιωτίδης, Σωκράτους.