Η Webb με 35 πόντους η διαφορά ανάμεσα σε ΑΠΟΠ και ΕΝΑΔ στις γυναίκες

Tην πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών πέτυχε η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ, επικρατώντας εκτός έδρας με 60-48 του ΑΠΟΠ, για την 4η αγωνιστική.

Koρυφαία για τη νικήτρια η Kaela Da Shae Webb με 35 πόντους, 5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο ΑΠΟΠ πέτυχε τρίποντο με την Παπανικολάου (3-0) στο πρώτο μισό λεπτό, ενώ στο 2′ με τη βολή της Ευσταθίου ήταν στο 4-1. Ακολούθησε σερί 15 πόντων για την ΕΝΑΔ που με το καλάθι της Webb προηγήθηκε με 12 πόντους (4-16) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Αυτό εν τέλει έκλεισε με βολή της Ευσταθίου (5-16).

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 19′ με τρίποντο του Θεμιστοκλέους στους δύο πόντους (24-26), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει μετά από λέι απ της Μερκούρη (24-28).

Οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο. Ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά με διψήφιο αριθμών πόντων (37-47) για να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο με τελικό σκορ 60-48.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-16, 24-28, 37-47, 48-60