Μετάτρεψε σε φρούριο το “Άκης Κλεάνθους” ο ΑΠΟΠ… “Θύμα” του αυτή την φορά η ΠΑΕΕΚ!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποιεί η ομάδα του ΑΠΟΠ στην φετινή σεζόν και στο πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League.

H ομάδα της Πάφου την Κυριακή (22/10) πανηγύρισε νέα νίκη, κερδίζοντας στο “απόρθητο φρούριο” της την ομάδα της ΠΑΕΕΚ Κερύνειας με 74-67, σε παιχνίδι που αφορούσε την 3η αγωνιστική.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη στο κλειστό “Άκης Κλεάνθους” για τον ΑΠΟΠ, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισε και την ΕΘΑ στην Πάφο. Ενδιάμεσα, οι “κυανόλευκοι” ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες στη Λεμεσό από τον Απόλλωνα.

Στα του χθεσινού αγώνα, το σύνολο του Αλέξη Λεκισβίλι από νωρίς πήρε προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κράτησε μέχρι την 3η περίοδο. Εκεί, η φιλοξενούμενη ομάδα από την κατεχόμενη Κερύνεια κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο έχοντας πέντε πόντους προβάδισμα.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο ΑΠΟΠ με εντυπωσιακό ξεκίνημα και οχτώ αναπάντητους πόντους πήρε εκ νέου το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα, κερδίζοντας με 74-67.

Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής για τους νικητές ήταν ο ο Brandon Gerald Mckissic με 33 πόντους, 6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 45-36, 54-59, 74-67