Το “πάλεψε” μέχρι το τέλος ο ΑΠΟΠ αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον των θεατών μέχρι την τελευταία του φάση, ο ΑΠΟΠ γνώρισε την πρώτη του ήττα στην φετινή Basket League, καθώς ηττήθηκε στη Λεμεσό για τα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής από τον Απόλλωνα με σκορ 94-91.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο ήταν η ομάδα της Πάφου, η οποία κατάφερε μέχρι το τα αρχικά στάδια της τρίτης περιόδου να έχει προβάδισμα επτά πόντων (42-49). Η συνέχεια ωστόσο ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι με “όπλο” την άμυνα τους κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα και να βρεθούν στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης με 17 πόντους μπροστά.

Κάπου εκεί όμως η ομάδα του Αλέξη Λεκισβίλι “ξύπνησε” και λίγο έλειψε να πετύχει μία απίστευτη ανατροπή. Συγκεκριμένα ο ΑΠΟΠ έφθασε και στο -1 (92-91) λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη, καλύπτοντας μία τεράστια διαφορά.

Στις τελευταίες φάσεις του αγώνα ο Απόλλωνας πέτυχε ακόμη ένα καλάθι δύο πόντων, με το οποίο “κλείδωσε” τη νίκη με 94-91.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 38-47, 69-60, 94-91.

Απόλλων (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Σωφρονίου, N. Williams 19 (2), W. Williams 25 (2), Gill 23 (1), Bowen 3, Κωνσταντινίδης, Ηλιάδης 11 (1), Μάρκου, Παντούρης 6 (1), Κωνσταντίνου 7 (1).

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλι): Coleman 6, Perry 22 (5), Rogers 21 (1), Σταύρου, Παπαδημητρίου 10 (2), Mckissik 13 (1), Αηδονίδης 14 (4), Δημητρίου 5 (1).