Πέρασε “αέρα” από την Δερύνεια και τώρα… Ομόνοια για τον Παφιακό στους “4”!

Άνετος και ωραίος ήταν ο Kuutio Homes Παφιακός στον επαναληπτικό αγώνα της Προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Βόλεϊ Ανδρών, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ στην Δερύνεια της τοπικής Αναγέννησης και “σφράγισε” την πρόκριση του στα ημιτελικά του θεσμού.

Το βράδυ της Δευτέρας στο Γήπεδο της Δερύνειας η ομάδα της Πάφου δεν συνάντησε δυσκολίες και σε 57 λεπτά πήρε την δεύτερη σερί νίκη της επί της Αναγέννησης.

Τα σετ: 15-25, 16-25, 17-25.

Πλέον στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης ο Παφιακός κληρώθηκε να αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Ομόνοια Λευκωσίας με την πρόκριση να κρίνεται σε διπλούς αγώνες  που θα διεξαχθούν στις 17 και 20 Μαρτίου.

Στο πρώτο ματς της σειράς η ομάδα της Πάφου θα δοκιμαστεί στο στάδιο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία” και ο επαναληπτικός θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό “Αφροδίτη”. Ενδεχομένως να χρειαστεί και το «χρυσό σετ για να κριθεί η πρόκριση.

Το άλλο ζευγάρι της ημιτελικής φάσης αποτελούν οι ομάδες των ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωσης.

Ο Μεγάλος Τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023.