Ματσάρα Εφήβων ΑΠΟΠ- Άτλαντας- Οι πορτοκαλί στον τελικό στην παράταση

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση ο Άτλαντας κέρδισε απόψε τον ΑΠΟΠ στο Άκης Κλεάνθους στο πλαίσιο του ημιτελικού του Αγώνα Κυπέλλου Ανδρών Κ18.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 63-63 και η παράταση κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 68-71 σε ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για το άθλημα.

Η ένταση, το πάθος και η δύναμη ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά της αναμέτρησης η οποία κύλησε κυριολεκτικά πόντο πόντο με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να χτίζουν διαφορά κατά τη κανονική διάρκεια του αγώνα. Χαρακτηριστικό της ισορροπίας ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι ότι ακόμη και το ημίχρονο ήταν ισόπαλο 33-33.

Τελικά το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες για την ομάδα του Θανάση Μαστορή με τους πορτοκαλί να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμη και πιο εύστοχοι μιας και τα δυο τρίποντα του Άτλαντα στην παράταση οδήγησαν το 66-63 στο τελικό 68-71 με τους ενδιάμεσους πόντους να επιτυγχάνονται κυρίως από βολές.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ: Κατάμεστο το Άκης Κλεάνθους για τους έφηβους του ΑΠΟΠ και του Άτλαντα (φωτογραφίες)