Η ψυχωμένη Πάφος “σκόρπισε” στους ΠΕΝΤΕ ανέμους την Νέα Σαλαμίνα και πάει ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ!

Μία Πάφος να γουστάρει και ο τελευταίος της οπαδός!

Η ομάδα του Καρσέδο παρουσιάστηκε αποφασισμένη και ψυχωμένη για τη νίκη/πρόκριση και τα κατάφερε με εκκωφαντικό τρόπο, κερδίζοντας την Νέα Σαλαμίνα στο στάδιο “Αμμόχωστος” με το εντυπωσιακό 5-0. Στα ημιτελικά του Κυπέλλου βρίσκονται πλέον οι ΠΑΦΙΤΕΣ, οι οποίοι με την σημερινή εμφάνιση επαναφέρουν την ηρεμία στις τάξεις τους και ταυτόχρονα ανεβάζουν την ψυχολογία στους οπαδούς τους.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 7ο λεπτό της συνάντησης λίγο έλειψε να προηγηθεί στο σκορ. Συγκεκριμένα μετά από μπαλιά από την δεξιά μεριά ο Γιάνγκα πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Ίβουσιτς να αποκρούει ενστικτωδώς με τα πόδια. Στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Μπεχεράνο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η απάντηση της Πάφου στην ευκαιρία της Νέας Σαλαμίνας ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Τάνκοβιτς με δυνατό πλασέ να στέλνει την μπάλα στο σώμα του Μελίσσα. Στην φάση ο Μπρούνο με εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά έδωσε ωραία πάσα στον Σουηδό.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι “γαλάζιοι” απώλεσαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ σε φάση διαρκείας. Αρχικά ο Κοντρέρας πήρε την κεφαλιά η οποία πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι και από κοντά ο προωθημένος Ικόκο δεν κατάφερε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, καθώς ο Μελίσσας με τα ακροδάκτυλα έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή.

Το πολυπόθητο γκολ για την ΠΑΦΙΤΙΚΗ ομάδα ήρθε στο 23ο λεπτό με τον εκπλητικό απόψε Άντονι Κοντρέρας. Ο Κοσταρικανός φορ με κοντινή προβλή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, σημειώνοντας το παρθενικό του γκολ με την φανέλα της Πάφου.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Πάφο να διαχειρίζεται εξαιρετικά το υπέρ της προβάδισμα, κλείνοντας σεμιναριακά τους διαδρόμους προς την εστία του Ίβουσιτς. Ταυτόχρονα, το σύνολο του Καρσέδο σε κάθε του επίθεση έδειχνε ικανό να σκοράρει. Μάλιστα, στο 35′ ο Τάνκοβιτς με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά για όφσαϊντ.

Στο 40′ οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψαν να σημείωσουν το 2-0, όμως ο Μπότσκαϊ στάθηκε άτυχος, καθώς η απευθείας εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Στην τελευταία φάση του α’ ημιχρόνου, η Πάφος κατάφερε να σημείωσει δεύτερο γκολ και να “κλειδώσει” σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση. Ο Γκολντάρ μετά από μπαλιά του Ζάιρο με εκπληκτική κεφαλιά έστειλε με δύναμη την μπάλα στο πλεκτό, διαμορφώνοντας το 0-2 του ημιχρόνου.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε το β’ μέρος για την ομάδα της επαρχίας μας, καθώς στο τρίτο λεπτό της επανάληψης κατάφερε να σημειώσει και τρίτο γκολ και να “σφραγίσει” την νίκη/πρόκριση. Μετά από φάση διαρκείας ο Ζάιρο με κοντινό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-3 !

Μη έχοντας πλέον άγχος, οι ποδοσφαιριστές του Καρσέδο απελευθερώθηκαν και επικράτησαν σε όλα τα μήκη και πλάτυ του αγωνιστικού χώρου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν ακατάπαυστα την εστία του Μελίσσα, με το τέταρτο γκολ να έρχεται στο 67ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι.

Μέσω VAR ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι για χέρι του Ντιακιτέ εντός της μεγάλης περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλακάρι, ο οποίος σημείωσε το 0-4, στοχεύοντας στο κέντρο της εστίας!

Όσο το παιχνίδι κυλούσε προς την ολοκλήρωση του, ο Κάρλος Καρσέδο προσπάθησε να ξεκουράσει αρκετούς ποδοσφαιριστές, δίνοντας ταυτόχρονα σε άλλους να πάρουν λεπτά συμμετοχής.

Η Πάφος βρήκε και πέμπτο γκολ με τον Ζάζα να σημειώνει το πρώτο του γκολ στην Κύπρο και με την φανέλα με τον Ευαγόρα στο στήθος. Ο Βραζιλιάνος με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι δεν δυσκολεύτηκε στο 85ο λεπτό να διαμορφώσει το τελικό 0-5, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.