Β’ Κατηγορία: Τεράστιο διπλό για την ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς μέσα στην Ξυλοτύμπου!

Η ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα με παλικαρίσιο τρόπο.

Το απόγευμα της Τετάρτης στο Κοινοτικό Στάδιο Ξυλοτύμπου, η ομάδα της Πόλης κέρδισε τον ΠΟΞ με 2-1 με συναρπαστικό τρόπο, πετυχαίνοντας την δεύτερη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας.

Η ομάδα του Ευαγόρα Ευριπίδου ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με το γκολ του Αργεντίνου επιθετικού Τζιαν Σαλέρνο. Το 0-1 ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το β’ μέρος δεν άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ΕΝΑΔ, καθώς στο 60′ έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, λόγω αποβολής του Παχίπη.

Τα νέο δεδομένα στον αγώνα όπως ήταν λογικό έδωσαν ώθηση στον Ποδοσφαιρικό Όμιλο Ξυλοτύμπου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς την ισοφάριση στο 73ο λεπτό, με τον Σοφοκλέους να σημειώνει το 1-1.

Εκεί όπου όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα συμβιβάζονταν με τον βαθμό της ισοπαλίας, η ΕΝΑΔ πέτυχε γκολ στο 90ο λεπτό, με τον Ασαμόα να χαρίζει ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στην ομάδα της Πόλης Χρυσοχούς, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή της στην κατηγορία.