Κοίταξε στα “μάτια” τον ΑΠΟΕΛ ο μαχητικός ΑΠΟΠ αλλά ηττήθηκε στο τέλος

Σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο “Λευκόθεο” το απόγευμα του Σαββάτου και αφορούσε την 9η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, ο ΑΠΟΠ εμφανίστηκε ανταγωνιστικός απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, ωστόσο δέχθηκε την ήττα με 80-75, μετά από συνεχόμενους πόντους των “γαλαζοκιτρίνων” στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η 5η φετινή ήττα για την ομάδα της Πάφου σε οχτώ αγώνες.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να διατηρούσαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο το σύνολο του Αλέξη Λεκισβίλι έδειξε χαρακτήρα στο 4ο δεκάλεπτο και με αντεπίθεση μείωσε σε 72-71 δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ματς.

Εκεί, το ΑΠΟΕΛ απάντησε στο σερί του ΑΠΟΠ με επτά συνεχόμενους πόντους και τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 80-75.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 45-36, 67-53, 80-75.

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Δαμαλής): Blackmon 12 (2), Γεωργακούδης 3 (1), Σολομού, Grace 18 (3), Mckinnis 15, Jacobs 2, Γιανναράς 11 (1), Κοιλαράς, Παπαμιχαήλ 19 (5), Πυρίλλης.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Whitfield 6 (1), Perry 10 (2), Rogers 25 (1), Δημητρίου 2, Παπαδημητρίου 7 (1), Coleman 18 (3), Σταύρου 7 (1), Αηδονίδης.