Ο Προοδευτικός φιλότιμα “την κοίταξε κατάματα” αλλά…

Η περυσινή νταμπλούχος Sabbianco Ανόρθωση ήρθε στην Πάφο για να αντιμετωπίσει τον Προοδευτικό σε μια έξοδο που δεν είχε περιθώρια να χάσει αλλους βαθμούς μετά το “στραπάτσο” της πρεμιέρας και την ήττα κόντρα στον Παρνασσό.

Οι γηπεδούχοι του Προοδευτικού ήξεραν από την ώρα που είδαν το πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής ότι θα είχαν ένα δύσκολο πρωϊνό αφού η Ανόρθωση ήταν που ήταν φαβορί πόσο μάλλον να ερχόταν στην Πάφο και με μια ήττα στις αποσκεύες της.

Η δυναμικότητα ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν από την αρχή εμφανής με τον Προοδευτικό να καταφέρνει να διατηρηθεί μέσα στο παιχνίδι μέχρι τα μισά του δεύτερου ημιχρόνου κρατώντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό και ψαλιδίζοντας την μέχρι και στα πέντε γκολ 15 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Το τελικό σκορ θεωρείται δίκαιο αν και προς το τέλος η Ανόρθωση κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κούραση των παικτών του Χαράλαμπου Στυλιανού και να φέρει τη διαφορά στα 15 γκολ (27-43).