Έ(Χ)ασε τα άχαστα η Πάφος και “κόλλησε” στο μηδέν με την ΑΕΚ Λάρνακας (εικ)

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε γκολ αλλά πολλές σημαντικές ευκαιρίες, η Πάφος FC δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε κάποιο τέρμα, με αποτέλεσμα να συμβιβαστεί με τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας μετά το “στείρο” 0-0.

Τους 14 βαθμούς έφθασαν οι “γαλάζιοι στο πρωτάθλημα, οι οποίοι είχαν τις πρώτες εντός έδρας βαθμολογικές τους απώλειες.

Πιο ορεξάτοι στον αγώνα μπήκαν οι ποδοσφαιριστές του Κάρλος Καρσέδο, θέλοντας από νωρίς να πιέσουν για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα, λίγο έλειψε να τα καταφέρουν στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο το σουτ του Τάνκοβιτς μέσα από την περιοχή χτύπησε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Όσο κυλούσε ο χρόνος η ένταση που είχαν οι ΠΑΦΙΤΕΣ στο παιχνίδι τους έπεφτε, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργήσει τις πρώτες της προϋποθέσεις για γκολ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία που απώλεσαν οι Λαρνακείς για να σκοράρουν ήρθε στο 41′ και μάλιστα ήταν διαρκείας. Αρχικά το σουτ του Τόνκια απέκρουσε ασταθώς ο Ίβουσιτς και στην συνέχεια οι Σολ και Γκαρσία δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα. Το 0-0 ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η Πάφος. Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα κιόλας λεπτά έβαλαν ασφυχτική πίεση στην άμυνα των “κιτρινοπράσινων”, που έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ρυθμό που είχε η ομάδα του Καρσέδο.

Η ΠΑΦΙΤΙΚΗ ομάδα μπορεί να δημιούργησε τεράστιες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, όμως στην τελική προσπάθεια οι ποδοσφαιριστές της υστέρησαν. Αρχικά ο Μάνγκα αστόχησε με διαγώνιο σουτ στο 51′, στην συνέχεια την κεφαλιά του Τάνκοβιτς απέκρουσε ο Πίριτς στο 63′ και την πιο μεγάλη ευκαιρία του αγώνα απώλεσε και πάλι ο Μάνγκα στο 68′, με τον Βραζιλιάνο να αστοχεί μετά την πάσα του νεοεισελθόντα στο ματς Μπρούνο από το ύψος της μικρής περιοχής.

Όσο το χρονόμετρο πλησίαζε προς την ολοκλήρωση του 90λεπτου, το παιχνίδι έπαιρνε μία “άγρια” ομορφιά, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς μπροστά από τις δύο εστίες. Σε μία αντεπίθεση μάλιστα στο 85′, η Πάφος απώλεσε εκ νέου σημαντική ευκαιρία με τον Αμπτουσαλάμοβ να μην μπορεί να νικήσει τον Πίριτς σε τετ α τετ.

Με την συμπλήρωση του 90λεπτου ο τερματοφύλακας της Πάφου Ίβιτσα Ίβουσιτς πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα. Ο Κροάτης “είπε” διπλό όχι στους Ντίμερς και Πέρε Πονς.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με το “άγονο” 0-0 να ήταν τελικό αποτέλεσμα.