Νίκησε την Δόξα και πάει με “φόρα” στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Πάφος FC (εικ+βιντ)

Στην τελική της πρόβα πριν από την έναρξη του νέου πρωταθλήματος Cyta, η Πάφος FC κέρδισε στο στάδιο “Στέλιος Κυριακίδης” μπροστά από περίπου χίλιους φίλους της την Δόξα Κατωκοπιάς με σκορ 2-1. Με φόρα πηγαίνουν πλέον οι “γαλάζιοι” στην πρεμιέρα εκεί όπου την Παρασκευή 18 Αυγούστου θα αντιμετωπίσουν την Καρμιώτισσα Πολεμιδιών.

Πολύ επιθετικά μπήκαν στον αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Κάρλος Καρσέδο καταφέρνοντας από νωρίς να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ζάιρο με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Όσο κυλούσε ο χρόνος οι γηπεδούχοι έριχναν τους ρυθμούς τους, με αποτέλεσμα η Δόξα μετά από μία φάση διαρκείας να καταφέρει να σκοράρει στην μοναδική της καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 29′ ο Ασάντε βρήκε δίκτυα από κοντά με πλασέ. Το 1-1 ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Κάρλος Καρσέδο έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τον Άλεφ Μάνγκα στην θέση του Μαμαντού Κανέ, θέλοντας να κάνει πιο απειλητική την ομάδα του προς την εστία της Δόξας.

Ο Ισπανός τεχνικός της Πάφου είδε την ομάδα του να δημιουργεί προϋποθέσεις για γκολ με ωραίες συνεργασίες. Σε μία απ’ αυτή ο Μάνγκα βρέθηκε μόνος στην μεγάλη περιοχή μετά από γύρισμα του Ικόκο και με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στο πλεκτό για το 2-1.

Όσο κυλούσε ο χρόνος στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν ακόμη αρκετοί ποδοσφαιριστές για την Πάφο. Συγκεκριμένα λεπτά πήραν οι Μποτσκάι, Νταλίνια, Τάνκοβιτς, Νταβό, Αμπτουσαλάμοβ, Πελάτζιο και Δημητρίου.

Όπως ήταν λογικό οι μαζεμένες αλλαγές επηρέασαν την εικόνα του αγώνα, με τους γηπεδούχους ωστόσο να ψάχνουν για το τρίτο γκολ με το οποίο θα “σφράγιζα” την φιλική νίκη. Ταυτόχρονα οι “γαλάζιοι” δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στα μετόπισθεν από τους επιθετικούς της Δόξας.

Η ΠΑΦΙΤΙΚΗ ομάδα λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο γκολ στα τελευταία στάδια του αγώνα, όμως το οριζόντιο δοκάρι στέρησε στον Νταβό το πρώτο του τέρμα με την φανέλα της Πάφου μετά από ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ.