Πανελλήνιο Χρυσό για τους πετοσφαιριστές του Ά Λυκείου Πάφου στη “Ρώσικη ρουλέτα”

Πρώτοι και καλύτεροι στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πετόσφαιρας Λυκείων τερμάτισαν σήμερα οι μαθητές του Ά Λυκείου Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄Πάφου μετά από νίκη στον τελικό με αντίπαλο την Σχολή Μωραϊτη.

Οι μαθητές του Ά Λυκείου αγωνίστηκαν στον τελικό απέναντι στην Ελληνική ομάδα και επικράτησαν με 3-2 σετ στο τάι μπρέϊκ αφού νωρίτερα είχαν προηγηθεί με 2-0 σετ.

Ο αγώνας ο οποίος ήταν μοιρασμένος σε δυο μέρη, τα πρώτα δυο σετ που επικράτησε κατά κράτος η ομάδα της Πάφου και τα υπόλοιπα δυο που οι μαθητές της Σχολής Μωραϊτη έφεραν τα κάτω πάνω ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Το ματς διεξήχθη στη Βόρεια Θεσσαλονίκη και οι Παφίτες πετοσφαιριστές για να εξασφαλίσουν τη θέση τους στον τελικό ξεπέρασαν χθες το εμπόδιο του Γενικού Λύκειου Διστόμου Βοιωτίας κερδίζοντας το με 3-0 σετ.

Τα σετ σήμερα για τους νικητές ήταν 21-25, 20-25, 25-19 25-22 και 11-15.

Προπονητής της ομάδας του Α’ Λυκείου Εθνάρχη Μακαρίου Γ’ Πάφου που είναι και το Αθλητικό Λύκειο είναι Δημήτρης Βαμβατσούλης, συνοδός καθηγητής ο Χριστάκης Χριστοφόρου ενώ οι μαθητές που λαμβάνουν μέρος στην αποστολή στην Ελλάδα είναι με αλφαβητική σειρά οι εξής: