Ιστορική νίκη για τον ΔΙΑ- Στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Κύπρου με μεγάλη ανατροπή

Από: Μαρίνα Σταύρου

Μεγάλη νίκη με 3-0 σετ πέτυχε σήμερα ο ΔΙΑΣ Έμπας στον επαναληπτικό της προημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Δικέφαλο Γερίου.

Ο ΔΙΑΣ κατάφερε να ανατρέψει τα σε βάρος του δεδομένα και να ισοφαρίσει το πρώτο παιχνίδι στέλνοντας τη διαδικασία στο golden set.

Εκεί οι πετοσφαιρίστριες του Μάριου Καρεσίου επιβεβαιώνοντας την εικόνα που είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα πήραν και το 4ο σετ σχετικά άνετα με σκορ 15-6. Τα υπόλοιπα σετ του αγώνα ήταν 26-24, 25-11 και 27-25.

Με την νίκη αυτή ο ΔΙΑΣ εξασφάλισε για πρώτη φορά στη σύντομη ιστορία του την πρόκριση στις τέσσερις καλύτερες ομάδες στην κατηγορία Κορασίδων.

Ο ΔΙΑΣ είναι η μόνη ομάδα της Πάφου που βρίσκεται στην τελική φάση του πρωταθλήματος Κορασίδων και πλέον δικαιωματικά μπορεί να βλέπει ακόμη πιο ψηλά.