Γ’ Κατηγορία: Μεγάλο διπλό για την ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς!

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε για τα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας η ΕΝ.Α.Δ Πόλεως Χρυσοχούς, καθώς επικράτησε στο “Μακάρειο” στάδιο του Διγενή Μόρφου με 3-1.

Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα κόντρα σε όλα τα προγνωστικά κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα του πρωτοπόρου της βαθμολογίας και να εδραιωθεί στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 39 βαθμούς.

Το σκορ στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Jamie Deonell μόλι στο 7ο λεπτό.

Είκοσι περίπου λεπτά αργότερα η ομάδα της Πόλης Χρυσοχούς “πλήγωσε” για δεύτερη φορά τον Διγενή. Αυτή την φορά σκόρερ χρίστηκε ο πρώτος σκόρερ της Γ’ Κατηγορίας Αντρέας Πιτταράς.

Η απάντηση ωστόσο των γηπεδούχων ήταν άμεσα καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Διγενής μείωσε σε 1-2 με το γκολ του Νικολάου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μόρφου έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο λόγω αποβολής του Costin Petru στο 62ο λεπτό.

Το γκολ που “σφράγισε” την μεγάλη νίκη της ΕΝ.Α.Δ πέτυχε και πάλι ο Ανδρέας Πιτταράς, ο οποίος στο 68΄διαμόρφωσε το τελικό 1-3.