Β’ Κατηγορία: Πέτυχε τον πρώτο στόχο και πάει για ψηλότερα η Πέγεια!!!

Η αυλαία της α’ φάσης του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας έπεσε σήμερα με τους αγώνες της 15ης αγωνιστικής.

Η Πέγεια 2014 εξήλθε ισόπαλη απέναντι στον Ποδοσφαιρικό Όμιλο Ξυλοτύμπου σε εκτός έδρας παιχνίδι με σκορ 1-1.

Στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο “Δασάκι” της Άχνας η ομάδα του Νικόλα Μαρτίδη βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19′. Ο αμυντικός της ΠΕΓΕΙΩΤΙΚΗΣ ομάδας Στέφανος Μίλλερ στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε άθελα του στο τέρμα της ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεση απάντηση καθώς λίγα λεπτά αργότερα κέρδισαν πέναλτι το όποιο μετέτρεψε σε γκολ ο Ροτζέριο.

Στην επανάληψη η Πέγεια δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις για να πετύχει δεύτερο γκολ, όμως η απουσία των ποδοσφαιριστών της Μπεν-Κμαγιάλ και Ουεσλατί ήταν εμφανής.

Με τον σημερινή ισοπαλία η Πέγεια ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην 5η θέση της βαθμολογία με 26 βαθμούς. Ο στόχος της παραμονής για τους “κιτρινόμαυρους” επιτεύχθηκε και πλέον θα προσπαθήσει για το καλύτερο στην Β’ φάση της διοργάνωσης.