Γ’ Κατηγορία: “Πάλεψε” αλλά ηττήθηκε στο ντέρμπι από τον ΑΣΙΛ η ΕΝ.Α.Δ Πόλης Χρυσοχούς!

Στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας η ΕΝ.Α.Δ Πόλεως Χρυσοχούς ηττήθηκε με 3-2 στο στάδιο ΓΣΖ από τον πρωτοπόρο του βαθμολικού πίνακα ΑΣΙΛ Λύσης.

Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα ήταν αυτή που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με το γκολ του Pinto Camelo.

Ένα καταστροφικό δίλεπτο ωστόσο για την ΕΝ.Α.Δ ήταν ικανό να βάλει την ομάδα του Άγγελου Ευθυμίου μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα ο ΑΣΙΛ στο 34′ και 36′ κατάφερε να φέρει “τούμπα” το ματς με τα δύο γκολ του Χατζηαντώνη. Το 2-1 ήταν και αποτέλεσμα α’ μέρους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντεβέσα να σημειώσουν το 3-1 και να κάνουν το έργο της ΕΝ.Α.Δ ακόμη πιο δύσκολο.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο παρά το κατά τους 3-1 δεν τα έβαλαν κάτω. Αντιθέτως κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ με το γκολ του Ανδρέα Πιτταρά στο 62′ και να ξαναμπούν στην διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους.

Το 3-2 υπέρ της ομάδας του ΑΣΙΛ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με την ΕΝ.Α.Δ να δέχεται την 3η φετινή της ήττα που την αφήνει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς.