Πρώτος Πανευρωπαϊκά ο Παύλος Κοντίδης!

Την πρώτη θέση στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη στην Hyeres της Γαλλίας κατέκτησε για δεύτερη φορά στην πολυετή καριέρα του ο Παύλος Κοντίδης.

Ο Κοντίδης τερμάτισε στην 3η ΄θεση στην τελευταία ιστιοδρομία και με δραματικό τρόπο διατήρησε την πρωτιά στην συνολική κατάταξη αφού ο περσινός πρωταθλητής Βρετανός Mickey Beckett ήταν στη δεύτερη θέση στην τελευταία ιστιοδρομία.

Η συνολική βαθμολογία όλων των ιστιοδρομιών του αγώνα κρίθηκε σε ένα μόνο βαθμό ποινής με τον Κοντίδη να συμπληρώνει 35 και τον Βρετανό 36.

Είναι ο δεύτερος τίτλος πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος για τον 32χρονο κύπριο Ολυμπιονίκη αφού είχε προηγηθεί αντίστοιχη επιτυχία το 2018 και πάλι στη Γαλλία.

Η Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή συγχαίρει θερμά τον Παύλο Κοντίδη για τη νέα μεγάλη του επιτυχία, τη διαχρονική παρουσία του στην κορυφή, και την άριστη παρουσία του ως αθλητή εντός και εκτός των θαλάσσιων στίβων.