“Άλωσε” και το Τσίρειο και “καλπάζει” η Πάφος κάνοντας όνειρα

Από: Μαρίνα Σταύρου

Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει την αρμάδα του Χένινγκ Μπέργκ φέτος όπως όλα δείχνουν.

Η Πάφος “άλωσε” απόψε και το Τσίρειο Στάδιο και την εως σήμερα φορμαρισμένη ομάδα της ΑΕΛ σπάζοντας το αήττητο του Γιαννέφσκι.

Το 1-3 των φιλοξενούμενων είναι ενδεικτικό της υπεροχής της ομάδας της Πάφου η οποία πέραν του σκορ είχε σε όλο το μέρος του αγώνα την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Τα γκολ για την Πάφο πέτυχαν ο αρχηγός απόψε, Μουαμέρ Τάνκοβιτς με πέναλτι στο 27 και ο Γουίλι Σεμέδο στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου στέλνοντας τις δυο ομάδες στην ανάπαυλα με τον δείκτη του σκορ να γράφει 0-2.

Η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει με απευθείας φάουλ του Τσιμπόλα στο 51 ενώ η διαφορά στο παιχνίδι πήγε και πάλι στα δυο γκολ με το αυτογκόλ του Τεξέιρα στο 67.

Η Πάφος με την νίκη της αυτή ανέβηκε στους 26 βαθμούς, παρέμεινε 5 βαθμούς μπροστά από τον ΑΠΟΕΛ και τον Άρη (έχει αγώνα λιγότερο) και έχοντας 25 γκολ στο ενεργητικό της και μόλις 3 στο παθητικό της.

(ΒΙΝΤΕΟ) Στο λεωφορείο μπαίνω και τρελά “Flashaρισμένοι” οι φίλοι της Πάφου στο Τσίρειο