“Τρένο” η Πάφος πέρασε με το αγαπημένο της 3-0 και από την Περιστερώνα

Από: Μαρίνα Σταύρου

Απόλυτη ήταν η υπεροχή της Πάφου με αντίπαλο την Δόξα Κατωκοπιάς στην Περιστερώνα επικρατώντας εύκολα με σκορ 0-3.

Η ομάδα του Χενινγκ Μπεργκ προηγήθηκε από το ημίχρονο με 0-1 στο 44′ με σκόρερ τον Οννι Βαλακαρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “γαλάζιοι” που απόψε φορούσαν γκρίζα δεν επέτρεψαν στιγμή στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι και στα τελευταία στάδια του αγώνα ο δείκτης ανέβηκε στο 0-3.

Το 0-2 πέτυχε ο Μπεσαρ Αμπντουραχίμι στο 81 στην πρώτη του επαφή με την μπάλα αφού ένα λεπτό νωρίτερα πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή του Βαλακαρι.

Το 0-3 πέτυχε δύο λεπτά αργότερα ο αρχηγός της ομάδας, Ζάιρο ντα Σίλβα ο οποίος “είδε” για ακόμη μια φορά δίχτυα φτάνοντας τα επτά στον πρωτάθλημα.

Αυτό το 3-0 είναι το τρίτο στη σειρά μετά την Ένωση και την ΑΕΖ στο κύπελλο με την Πάφο να διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 17 γκολ και την καλύτερη άμυνα με μόλις 2 γκολ παθητικό.

Με την νικη αυτή η Πάφος ανέβηκε στους 17 βαθμούς και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.