Αγροτικό: Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Αφροδίτη Γεροσκήπου!

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν 2022/23 πήγε στην περσινή πρωταθλήτρια ομάδα της Αφροδίτης Γεροσκήπου!

Συγκεκριμένα σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (18/9) στο Κοινοτικό Στάδιο Χλώρακας, η Αφροδίτη επικράτησε με ανατροπή της Χρυσομηλιάς Αγίου Αμβροσίου Κερύνειας με σκορ 3-1 και κατέκτησε τον τίτλο του “Σούπερ Καπ” της ΠΟΑΣΠ.

Η ομάδα της Χρυσομηλιάς ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του James Sanderson, για να ισοφαρίσει η Αφροδίτη στο 10′ με την κεφαλιά του Στέλιου Δημοσθένους. Το 1-1 ήταν και αποτέλεσμα α’ μέρους.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κώστα Σωκράτους ευτύχησε να πάρει προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα με το πλασέ του Χρίστου Χατζηζηνοβίου στο 55ο λεπτό.

Το τελικό 3-1 υπέρ της Αφροδίτης διαμόρφωσε στο 83′ ο Λένος Θεοδώρου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Φωτογραφία: ΠΟΑΣΠ