Η προϊστορία του Ακρίτας Χλώρακας-Πάφος FC! (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Το ντέρμπι της Πάφου ξεχωρίζει από το αυριανό πρόγραμμα του πρωταθλήματος Cyta ανάμεσα στον Ακρίτα Χλώρακας και την Πάφο FC.

Από το 2014 και έπειτα όπου η Α.Ε. Πάφος μετονομάστηκε σε Πάφος FC οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί άλλες δύο φορές. Συγκεκριμένα την σεζόν 2016/17 στο τότε πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας.

Στο πρώτο ματς που πραγματοποιήθηκε στο Κοινοτικό Στάδιο Χλώρακας τα δύο σωματεία της Πάφου συμβιβάστηκαν με το ισόπαλο 1-1. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αντριάν Πατουλέα, για να ισοφαρίσει ο Ακρίτας στο 83ο λεπτό με το γκολ του Γιώργου Σιέλη. Το παιχνίδι έγινε στις 5 Νοεμβρίου του 2016.

Το δεύτερο ΠΑΦΙΤΙΚΟ ντέρμπι εκείνης της σεζόν πραγματοποιήθηκε στις 19 Φεβρουαρίου του 2017 στο στάδιο “Στέλιος Κυριακίδης”. Η Πάφος FC κατάφερε να πάρει τη νίκη και το τρίποντο με σκορ 2-1. Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Λέονελ Άλβες και Αντριάν Πατουλέα για τους γηπεδούχους, με τον Τότη Λουκαΐδη να διαμορφώνει το τελικό σκορ στα τελευταία λεπτά του ματς.

Δείτε φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο στάδιο “Στέλιος Κυριακίδης”: