Ισοπαλία στην Δανία και όλα ανοιχτά για πρόκριση στην “Αρένα” για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ Λάρνακας εξήλθε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με τη Μίντιλαντ Δανίας σε αγώνα για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League.

Παρά το γεγονός ότι έχει καταργηθεί ο κανονισμός του εκτός έδρας τέρματος, το αποτέλεσμα αυτό δίνει αυξημένες ελπίδες στην ΑΕΚ για να πετύχει το μεγάλο της στόχο που είναι η πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη 26η Ιουλίου στο ΑΕΚ Αρένα και θα αρχίσει στις 18:30.

Ο Γκιούρσκο στο 81ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ για να ισοφαρίσουν οι Δανοί τρία λεπτά αργότερα με τον Σατσένκο.

Ο νικητής του ζευγαριού Μίντιλαντ – ΑΕΚ  θα αντιμετωπίσει στην 3η προκριματική φάση του Champions League την Μπενφίκα και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην Πορτογαλία στις 2-3 Αυγούστου.  Ο ηττημένος του αγώνα Μίντιλαντ – ΑΕΚ θα συνεχίσει στην 3η προκριματική φάση του Europa League όπου θα αντιμετωπίσει ως γηπεδούχος στον πρώτο αγώνα την Παρτίζαν Βελιγραδίου στις 4 Αυγούστου. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 11 Αυγούστου στο Βελιγράδι.