Ιστορική άνοδος στην Α’ Κατηγορία και για τους Νέους (Κ19) του Ακρίτα Χλώρακας!

Μετά την ομάδα Ανδρών, σήμερα (Κυριακή 8/5) και η ομάδα Νέων Κ19 του Ακρίτα Χλώρακας έγραψε ιστορία, καθώς εξασφάλισε την άνοδο για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας Νέων Κ19, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις στην 3η θέση του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας με 54 βαθμούς.

Η ομάδα του Νίκου Παπασάββα επικράτησε με 3-1 της ΕΝΥ Διγενή Ύψωνα στο Κοινοτικό Στάδιο Χλώρακας, σε ένα παιχνίδι στο οποίο “έσπασαν” καρδιές.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 53ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ανδρέα Χρυσοστόμου, για να ισοφαρίσει η ομάδα του Διγενή 20 λεπτά περίπου αργότερα σε 1-1.

Στο 89ο λεπτό ο Αλέξανδρος Μπαλαμπανίδης πέτυχε το πολυπόθητο γκολ που έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τον Ακρίτα. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του ματς ο Χρίστος Τρύφωνος με πέναλτι.