Βαριά ήττα της Εθνικής μας των Γυναικών από την Ολλανδία

Τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα Γυναικών στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 με ήττα στο Στάδιο Euroborg του Γκρόνιγκεν.

Η Κύπρος ηττήθηκε από την Ολλανδία με το βαρύ σκορ 12-0, αποτέλεσμα που δείχνει και τη διαφορά δυναμικότητας στο αποψινό παιχνίδι απέναντι σε μια ισχυρή δύναμη του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.

Άντεξε στην πίεση μέχρι το 23ο λεπτό η ομάδα μας, χρονικό σημείο που δέχτηκε το πρώτο γκολ.

Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε άλλα επτά τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Έξι τέρματα πέτυχε η Μιεντέμα (23′, 41′, 44′, 54′, 69′, 76′), τρία η Ρουντ (26΄, 34′, 56′). Σκόραραν επίσης η Μπερεστέϊν (52′), η Σπίτσε (60′) και η Μπρουκς (77′).

Με τη νίκη της η Ολλανδία επέστρεψε στην κορυφή του 3ου ομίλου, παρέμεινε στον ένα βαθμό η Εθνική μας, που για να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της εκκρεμεί το εντός έδρας παιχνίδι με τη Τσεχία την 1η Σεπτεμβρίου.

Κύπρος: Ματθαίου, Κ. Παναγιώτου (46′ Γρηγορίου), Πίτσιλλου (88′ Μ. Παναγιώτου), Ζαμπά, Χάλιου, Ιωάννου, Μιχαήλ (73′ Ανδρέου), Γεωργίου (59′ Ξενοφώντος), Χρυσοστόμου (46′ Αριστοδήμου), Χαραλάμπους, Βιολάρη.