Ντέρμπι στο Παραλίμνι για τον ΑΠΟΠ- Στα 8” κρίθηκε το ματς

Δεν τα κατάφερε στο Παραλίμνι η ΑΠΟΠ ο οποίος έχασε το ματς στα τελευταία οκτώ δευτερόλεπτα του αγώνα με σκορ 81-79, σε έναν συναρπαστικό παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο “Βυσσινί” Έρικ Μακλέλαν με 22 πόντους, 1 τρίποντο και 10 ασίστ.

Η ΕΝΠ μπήκε μπροστά στο σκορ με 4-0 στο πρώτο λεπτό, με τον ΑΠΟΠ να ισοφαρίζει 2 λεπτά αργότερα. Στο 4’ ο Ντέιβις ευστόχησε σε τρίποντο, με την ομάδα του να μπαίνει πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο παιχνίδι (7-6). Στο 6’ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (14-8) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το υπέρ τους σκορ 18-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 12’ με το τρίποντο του Χαραλάμπους (21-18). Η ομάδα της Πάφου απάντησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 24-21 στο 13’. Το δίποντο του Μάρτιν στο 14’ έκανε το 26-23, όμως οι «βυσσινί» πέτυχαν 15 σερί πόντους μέχρι το 18’ και ανέβηκαν στο +12 (38-26). Το ημίχρονο έκλεισε με 44-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 48-46 στο 24’ και στο επόμενο λεπτό η διαφορά έφτασε στο -1 (49-48). Η ομάδα του Παραλιμνίου δεν άφησε τον αντίπαλο να γυρίσει το σκορ, αυξάνοντας τη διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (63-53).

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΠΟΠ έπαιζε πιο επιθετικά, και με το εύστοχο τρίποντο του Ντέιβις στο 34’ μείωσε σε 70-69. Η Ένωση διατηρούσε το προβάδισμα της, με τον Μπούργκετ να πετυχαίνει τρίποντο στο 36’ για το 75-71. Στο τελευταίο λεπτό η αγωνία κορυφώθηκε, με τον Μάρτιν να κάνει το 77-76. Ο Μακλέλαν έκανε το 79-76, ενώ ο Μάρτιν έφερε το παιχνίδι στα ίσα 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Οκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Μπούργκετ ευστόχησε σε δίποντο χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 81-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 44-33, 63-53, 81-79