Πρόκριση “θρίλερ” για την Πέγεια στα πέναλτι! (εικ)

Με “‘ηρωα” τον νεαρό τερματοφύλακα της Ηλία Δημητρίου, η Πέγεια πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γ’ κατηγορίας και επίλεκτης ΣΤΟΚ, αποκλείοντας στο Δάλι τον τοπικό Χαλκάνορα στην διαδικασία των πέναλτι. Τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και στην ημίωρη παράταση το σκορ ήταν στο 1-1.

Χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν χρησιμοποιήθηκαν πολύ στο περασμένο διάστημα έδωσε ο προπονητής της ΠΕΓΕΙΩΤΙΚΗΣ ομάδας Αλέξης Γαρπόζης.

Το σκορ άνοιξαν οι “κιτρινόμαυροι” με τον συνήθη ύποπτο Χαμπίμπ Ουεσλατί να βρίσκει και πάλι δίκτυα. Ο Τυνήσιος μεσοεπιθετικός με γκολ “ποίημα” στο 30ο λεπτό έβαλε μπροστά την ομάδα του. Συγκεκριμένα, με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο “παραθυράκι”, σημειώνοντας το 1-0 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 85ο λεπτό, μετά από αντεπίθεση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, σημειώνοντας το 1-1. Μία ολιγωρία στην άμυνα των ΠΕΓΕΙΩΤΩΝ έδωσε την ευκαιρία στον Χαλκάνορα να μπει και πάλι στην διεκδικήσει της πρόκρισης. Το ισόπαλο 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον αγώνα να οδηγείται στην ημίωρη παράταση.

Εκεί, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να σκοράρουν και να πάρουν την πρόκριση, το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε ποτέ, με αποτέλεσμα τα πάντα να κριθούν στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Στην “ρώσικη ρουλέτα”, οι ΠΕΓΕΙΩΤΕΣ είχαν “άγιο”! Ο νεαρός τερματοφύλακας Ηλίας Δημητρίου με δύο αποκρούσεις πέναλτι, έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του με σκορ 3-1!