Ήττα στα Λατσιά για τον Φοίνικα Αγίας Μαρίνας…

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Φοίνικας Αγίας Μαρίνας στα Λατσιά από τον τοπικό Εθνικό για τα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ Ομίλου της Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ.

Καλύτερη εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Στέλιου Σοφοκλέους, η οποία δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες να σκοράρει, ωστόσο η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι, με αποτέλεσμα το α’ μέρος να ολοκληρωθεί χωρίς γκολ.

Στην επανάληψη η αναγκαστική αλλαγή του αρχηγού του Φοίνικα Νικόλα Νικολάου έδειξε να επηρεάζει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχθηκαν γκολ στο 58ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Κυριάκος Χριστοδούλου του Εθνικού Λατσιών έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, με τους ποδοσφαιριστές του Φοίνικα να διαμαρτύρονται έντονα για οφσάιντ.

Απ’ εκεί και έπειτα η ομάδα της Γιαλιάς δεν τα έβαλε κάτω και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα από την άσπρη βούλα. Με πέναλτι που κέρδισε ο Πάμπος Αχιλλέως και εκτέλεσε εύστοχα ο Ηλίας Χρυσάνθου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 63ο λεπτό.

Ο Εθνικός Λατσιών ήταν καλύτερος στο β’ μέρος και κατάφερε να σκοράρει το νικητήριο γκολ λίγο πριν την ολοκλήρωση του ενενηνταλέπτου. Συγκεκριμένα στο 85′ ο Μιχάλης Παπακωνσταντίνου έστειλε την μπάλα στο πλεκτό και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Ο Φοίνικας μετά την σημερινή ήττα παραμένει στους 14 βαθμούς.