Η Μάλτα “σόκαρε” στο 98′ την Εθνική μας

Άδικη κατάληξη για την προσπάθεια της Εθνική μας στο 90+8 στο Στάδιο ΑΕΚ Αρένα.

Προηγείτο με 2-1 της Μάλτας, αλλά δυστυχώς στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο δεχτήκαμε την ισοφάριση (2-2).

Με βάση την εικόνα του αγώνα αλλά και την προσπάθεια που κατέβαλαν οι διεθνείς μας, θα μπορούσε να έρθει η πολυπόθητη νίκη. Δυστυχώς όμως στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μουσκάτ μας στέρησε τη χαρά της επιτυχίας.

Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, πέραν από το γκολ του Παπουλή, χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες για μεγαλύτερο προβάδισμα αλλά και μετά το 2-1 είχαμε πάλι τις ευκαιρίες μας.
Ο αγώνας αφορούσε την 8η αγωνιστική του 8ου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ 2022.

Στο 6ο λεπτό ο Παπουλής άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας.

Καλύτερη η Εθνική μας στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, διατήρησε την πρωτοβουλία και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να αυξήσει το δείκτη του σκορ.

Αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο 1-0.

Στο 53ο λεπτό η Μάλτα ισοφαρίζει (1-1) με τον Μουσκάτ.

Αντιδρούν οι διεθνείς μας και κυνηγούν το γκολ που θα μας δώσει το προβάδισμα.

Στο 80ο λεπτό ο Πιέρος Σωτηρίου από κοντά πετυχαίνει το 2-1 για την Κύπρο και ακολούθως πλησιάσαμε και σε τρίτο γκολ που θα σφράγιζε τη νίκη.

Δυστυχώς αντί αυτού, η Μάλτα ισοφάρισε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μουσκάτ.

Κύπρος: Μιχαήλ, Αντωνιάδης, Ιωάννου, Δημητρίου (85′ Ψάλτης), Χ. Κυριάκου (79′ Γκόγκιτς), Π. Σωτηρίου, Στ. Ανδρέου (79′ Πίττας), Παπουλής (85′ Ν. Παναγιώτου), Κ.Σωτηρίου, Λοΐζου (61′ Κακουλλής), Κάστανος.

Πρώτη συμμετοχή στην Εθνική μας για τον Μάριο Δημητρίου.