Euro 2020: Δεν πάει στο “σπίτι” η κούπα… Πάει στην Ρώμη!!!

Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό, η Ιταλία στέφθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης, επικρατώντας στην διαδικασία των πέναλτι με 3-2 μέσα στο στάδιο “Wembley” της Αγγλίας. Τόσο η κανονική διάρκεια του αγώνα , όσο και η ημίωρη παράταση έληξε με σκορ 1-1.

Το ονειρικό ξεκίνημα της Αγγλίας με το γκολ του Σο στο 2ο λεπτό, μετατράπηκε σε εφιάλτη στην διαδικασία των πέναλτι. Ενδιάμεσα, ο Μπονούτσι με πλασέ από κοντινή απόσταση ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο για τους Ιταλούς.

Κατά την διαδικασία των πέναλτι, ήρωας για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι ήταν και πάλι ο τερματοφύλακας Τζίτζιο Ντονναρούμα, ο οποίος με δύο συνεχόμενες αποκρούσεις έστεψε πρωταθλήτρια Ευρώπης την Ιταλία για δεύτερη φορά μετά το μακρινό 1968.