Επικράτησαν “κατά κράτος” οι Κύπριοι διεθνείς σκοπευτές

‘Άλλος ένα διεθνής σκοπευτικός αγώνας, το κυπριακό “Grand Prix Compak Sporting”, πέρασε στην ιστορία της κυπριακής σκοποβολής ως άλλη μια πετυχημένη διοργάνωση της ΣΚΟΚ και στην προκειμένη περίπτωση και της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού. Αυτή τη φορά μάλιστα η επιτυχία ήταν διπλή, αφού πέρα από τον οργανωτικό τομέα, οι Κύπριοι διεθνείς επικράτησαν “κατά κράτος” των αντιπάλων τους! Συγκεκριμένα, στη γενική κατάταξη οι δέκα βραβευθέντες ήταν Κύπριοι διεθνείς, ενώ Κύπριοι ήταν και οι νικητές σ’ όλες τις κατηγορίες, εκτός από την κατηγορία των γυναικών, όπου δεν υπήρχε κυπριακή συμμετοχή.

Μεγάλος νικητής των αγώνων, ο Κύπριος πρωταθλητής Λεύκιος Μιλτιάδους με 197/200, ο οποίος την πρώτη μέρα πέτυχε το απόλυτο 100/100! Στο βάθρο ανέβηκαν επίσης οι Κύπριοι διεθνείς Ανδρέας Ανδρέου με 194/200 και Ντίνος Κωνσταντίνου με 193/200. Στους σίνιορς πρώτευσε ο Αντώνης Αντωνίου με 185/200, στους βετεράνους ο Ανδρέας Κατζιανής με 155/200 και στους μάστερς ο Δημήτρης Λόρδος 132/200. Στους έφηβους το χρυσό μετάλλιο εξασφάλισε ο Τουρκοκύπριος σκοπευτής μας Σαλίχ Κιράνογλου με 154/200, ενώ στην κατηγορία των γυναικών, πρώτευσε η Λετονή Μάιρα Σπρουκούλε με 141/200 και δεύτερη κατετάγη η Βρετανίδα Ντεϊτρέ Κόλαρντ με 100/200.

Όλοι οι ξένοι σκοπευτές, και από τις 8 χώρες που συμμετείχαν στον αγώνα, εξέφρασαν τις ευχαριστίες και την ικανοποίηση τους προς τους διοργανωτές, τόσο για την ποιότητα του αγώνα όσο και για την φιλοξενία που είχαν όλες τις μέρες της παρουσίας τους στο σκοπευτήριο Λεμεσού.

Τα μετάλλια της FITASC και τα κύπελλα των διοργανωτών του διεθνή αγώνα, εξασφάλισαν οι ακόλουθοι σε κάθε κατηγορία: