Μεγάλη νίκη για την ΕΝΑΔ και φινάλε θρίλερ για την παραμονή

Τεράστιας σημασίας νίκη πανηγύρισε η ΕΝΑΔ μέσα στην έδρας της, κερδίζοντας την ΜΕΑΠ με 3-1 για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας. Στην 10η θέση με 34 βαθμούς (και εκτός της ζώνης του υποβιβασμού) ανέβηκε η ομάδα του Κώστα Καϊάφα, η οποία στην τελευταία αγωνιστική θα αγωνιστεί για την σωτηρία της απέναντι στην νέα πρωταθλήτρια ομάδα της Ομόνοιας 29ης Μαΐου.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα της Πόλης Χρυσοχούς, η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εντυπωσιακό τρόπο στο 15ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Λοΐζος Φωτίου με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Από την άλλη η ομάδα της ΜΕΑΠ, παρότι ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, αγωνίστηκε με όλα τα “όπλα” της για τη νίκη. Μάλιστα, κατάφερε να ισοφαρίσει στο σκορ στο 45ο λεπτα με γκολ που προήλθε από κόρνερ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι οι οποίοι πραγματοποίησαν μία από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με το γκολ-πέναλτι του Ουντόγεν Άκπαν στο 60ο λεπτό.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε με ωραία ατομική ενέργεια ο Κάρλος Μπέξτον στο 75ο λεπτό.

Τα βαθμολογικά δεδομένα στο κάτω διάζωμα και των τεσσάρων ομάδων που διεκδικούν την παραμονή τους στην κατηγορία: