Πρώτη και καλύτερη με διπλό επί του ΑΠΟΕΛ η Πάφος! (εικ)

Πρώτη και καλύτερη παραμένει στον Β’ Όμιλο του πρωταθλήματος η Πάφος FC μετά τη νίκη της στο Γ.Σ.Π. επί του ΑΠΟΕΛ με 1-0. Τους 51 βαθμούς έφθασαν οι ΠΑΦΙΤΕΣ με το σημερινό τρίποντο, οι οποίοι έχουν απόσταση τεσσάρων βαθμών από τον δεύτερο του βαθμολογικού πίνακα ΑΠΟΕΛ.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Πάφος στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα ο Κέβιν Μπεριγκό έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ μετά από πάσα του Βαλακάρι και σουτ νίκησε τον Ουζόχο για το 0-1.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ΄καθώς δημιούργησαν πολλές προϋποθέσεις, ωστόσο υστέρησαν στην τελική πάσα. Από την άλλη, η ομάδα του ΑΠΟΕΛ είχε τις δικές της ευκαιρίες για να σκοράρει, ωστόσο ο Ρούτκο και η άμυνα της Πάφου δήλωσαν “παρών” όποτε χρειάστηκαν.

Στην επανάληψη οι “γαλαζοκίτρινοι” μπήκαν πιο δυνατά με σκοπό να φθάσουν στην ισοφάριση νωρίς, ωστόσο οι προπσπάθειες τους δεν είχαν αποτέλεσμα. Από την αντίπερα όχθη, η Πάφος προσπάθησε να χτυπήσει στην αντεπίθεση κυρίως με την ταχύτητα του νεοεισερχόμενου Βα.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία της ΠΑΦΙΤΙΚΗΣ ομάδας στο β’ ημίχρονο ήρθε στο 72ο λεπτό, όταν το σουτ του Μπεριγκό πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο. Ο Γάλλος θα μπορούσε στην φάση να “κλειδώσει” το τρίποντο για την ομάδα του με ένα δεύτερο γκολ.

Στο 80ο λεπτό η Πάφος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο, καθώς ο Κβίντα αντίκρισε για δυνατό μαρκάρισμα την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς και αποβλήθηκε από τον αγώνα.

Στα λεπτά που απέμεναν μέχρι την λήξη του αγώνα και ενώ όλοι περίμεναν το ΑΠΟΕΛ που αγωνιζόταν με αριθμητικό πλεονέκτημα να πιέσει για την ισοφάριση, εντούτοις οι ποδοσφαιριστές του Στηβ Κωνσταντινίδη με ψυχραιμία και άνεση κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το τέλος το υπέρ τους προβάδισμα και να πανηγυρίσουν τη νίκη με 0-1.