Σκοποβολή: Ο Χάρης Χριστοδουλίδης κέρδισε το «Κύπελλο Λευκωσίας»

Ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Χάρης Χριστοδουλίδης, με 93 επιτυχίες στους 100 δίσκους, ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρώτο αγώνα σπόρτιγκ και μπήκε με το δεξί στο φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ! Ο αγώνας τον οποίο αθλοθέτησε η EUROBANK CYPRUS ήταν για το «Κύπελλο Λευκωσίας» κι έγινε την περασμένη Κυριακή 25 Απριλίου, στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, χωρίς θεατές και κάτω από τα αυστηρά υγειονομικά πρωτόκολλα του
υπουργείου Υγείας και του ΚΟΑ, με τους όλους τους αθλητές να περνούν από τέστ ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου (Rapid Test) πριν από την έναρξη του αγώνα.

SONY DSC

Ο σκοπευτής της Πάφου που έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έφτασε σε μια σχετικά άνετη νίκη, με τρεις επιτυχίες περισσότερες από τον δεύτερο Λεύκιο Μιλιτάδους της ΣΚΟΛΕΜ (90/100), ενώ για την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη χρειάστηκε τετραπλός αγώνας μπαράζ. Με 89/100 τρεις αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ, οι Ηλίας Ηλία, Χαράλαμπος Ρωτός και Στέλιος Αριστείδου, βρέθηκαν ισόβαθμοι με τον Ιάσονα Τζιοβάνη της ΣΚΟΕΠΑ, με τον Ηλία να
εξασφαλίζει το χάλκινο μετάλλιο με 6/6. Οι άλλοι δυο αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ, Χαράλαμπος Ρωτός και Στέλιος Αριστείδου, ήταν οι νικητές στη Β’ και Δ’ κατηγορία αντίστοιχα, ενώ στη Γ’ κατηγορία πρώτευσε ο Ηλίας Σταμπόλης της ΣΚΟΛΑΡ με 81/100.

SONY DSC

Στην κατηγορία των σίνιορς, την πρώτη θέση πήρε ο Αντώνης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΜ με 81/100, ενώ στους βετεράνους κέρδισε ο Ευάγγελος Καραβόλιας της ΣΚΟΛΕΥ με 78/100 και στους έφηβους ο Ιάκωβος Ονουφρίου του ΣΚΟΠΑΦ με 74/100.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποοβλής ΟΠΑΠ για το «Κύπελλο Λευκωσίας», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία.