Νίκη μισή παραμονή για τον Ακρίτα στη Σωτήρα!

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου ο Ακρίτας, καθώς επικράτησε στη Σωτήρα του τοπικού Ονήσιλου με 3-1. Στους έξι βαθμούς αύξησε την διαφορά από την ζώνη του υποβιβασμού η ομάδα της Χλώρακας, ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος Β΄κατηγορίας.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου στο 31ο λεπτό με το γκολ του Ντίντακ, εντούτοις κατάφερε να ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά αργότερα με το γκολ του νεαρού Μαρτίνου Ζήνωνος. Το 1-1 ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Ακρίτα με ψυχή και μεγάλη θέληση κατάφεραν να πετύχουν άλλα δύο γκολ και να πάρουν μία τεράστιας σημασίας νίκη. Αρχικά, το 1-2 πέτυχε και πάλι ο Ζήνωνος στο 51ο λεπτό, για να διαμορφώσει το τελικό 1-3 ο Μιχάλης Χριστοδούλου με πέναλτι στο 75ο λεπτό.