“Βροντοφώναξε” άνοδο η Πέγεια με μεγάλο διπλό! (εικ)

0
101

Νικήτρια στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Γ’ Κατηγορίας αναδείχθηκε η Πέγεια 2014, η οποία κέρδισε στο στάδιο “Κερύνεια/Επιστροφή” την Ομόνοια 29ης Μαΐου με 1-0. Στην πρώτη θέση ανέβηκαν οι “κιτρινόμαυροι”, καθώς έφθασαν τους 44 βαθμούς.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 35ο λεπτό με το γκολ του νεαρού Ανδρέα Χρυσοστόμου. Ο ταλαντούχος ποδοσφαιριστής σκόραρε με κεφαλιά. Οι ΠΕΓΕΙΩΤΕΣ είχαν κι’ άλλες ευκαιρίες να πετύχουν περισσότερα γκολ, ωστόσο τις απώλεσαν με το 0-1 να είναι αποτέλεσμα α’ μέρους.

Στην επανάληψη το σύνολο του Γιάννη Χριστοδούλου αμύνθηκε πολύ καλά κρατώντας με “νύχια και με δόντια” το υπέρ του προβάδισμα. Μάλιστα, η ομάδα της Ομόνοιας απώλεσε πέναλτι στο 60ο λεπτό, το οποίο απέκρουσε ο νεαρός τερματοφύλακας της Πέγειας Ανδρέας Θεοκλή.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 90ο λεπτό. Αρχικά, το πλασέ του αμαρκάριστου επιθετικού των γηπεδούχων απέκρουσε ο Θεοκλή και στην συνέχεια ο Δημήτρης Φιλίππου έδιωξε εντυπωσιακά με ανάποδο ψαλίδι την μπάλα προτού η μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος.