Προσπάθησε αλλά δεν ήταν αρκετό ο Παφιακός απέναντι στην Ομόνοια

Την ήττα με 3-1 στα σετ γνώρισε το βράδυ της Παρασκευής στο κλειστό στάδιο “Αφροδίτη” ο Green Air Παφιακός από την Ομόνοια Λευκωσίας στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό έχουν πλέον οι “πράσινοι”, καθώς η ομάδα της Πάφου θα ψάξει την υπέρβαση στον επαναληπτικό αγώνα της ερχόμενης Δευτέρας που θα πραγματοποιηθεί στη Λευκωσία.

Καλύτερα στον αγώνα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στα σετ με σκορ 19-25.

Η απάντηση του Παφιακού ήταν άμεση, με τους πετοσφαιριστές του Κυριάκου Καμπερίδη να τα δίνουν όλα και να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στα σετ με 25-22.

Απ’ εκεί και έπειτα, η πρωταθλήτρια ομάδα της Ομόνοιας πάτησε “γκάζι” καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα ξανά στα σετ με σκορ 14-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, ο Παφιακός προσπάθησε αλλά οι πετοσφαιριστές της Ομόνοιας ήταν πιο ψύχραιμοι στους κρίσιμους πόντους, επικρατώντας τελικά με 23-25 και 1-3 στα σετ.