Με το ένα πόδι στους “4” του Κυπέλλου ο Παφιακός! (εικ)

Τις βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου έβαλε το βράδυ της Παρασκευής (2/4) στο στάδιο “Σπύρος Κυπριανού” ο Green Air Παφιακός. Η ομάδα της Πάφου κέρδισε με 3-1 την Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης και απομένει να “κλειδώσει” την πρόκριση στον επαναληπτικό της ερχόμενης Δευτέρας (5/4), που θα διεξαχθεί στο κλειστό “Αφροδίτη”.

Δυνατά μπήκε στο ματς το σύνολο του Κυριάκου Καμπερίδη, το οποίο με επιβλητικό βόλεϊ κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με σκορ 14-25.

Στο δεύτερο σετ οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν μετατρέποντας το ματς σε ντέρμπι. Από την άλλη ο Παφιακός προσπάθησε, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στα σετ με σκορ 25-23.

Το χαμένο δεύτερο σετ λειτούργησε σαν “ξυπνητήρι” για τους πετοσφαιριστές του Παφιακού, οι οποίοι απ’ εκεί και έπειτα κατάφεραν να μετατρέψουν το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο. Αρχικά, η ομάδα της Πάφου κέρδισε το τρίτο σετ με 17-25, για να πάρει τη νίκη στο τέταρτο σετ με το εντυπωσιακό 11-25.