Και μαθηματικά πρωταθλητές Β’ Κατηγορίας οι Άνδρες του Διόνυσου Έμπας!!!

Ιστορική ήταν η χθεσινή (27/3) ημέρα για τον Α.Ο. Διόνυσο Έμπας, καθώς με την εκτός έδρας νίκη του στην προτελευταία αγωνιστική απέναντι στον Λέοντα Λειβαδιών, εξασφάλισε και μαθηματικό τον τίτλο του πρωταθλητή της Β’ Κατηγορίας Βόλεϊ Ανδρών. Ταυτόχρονα, η ομάδα της Πάφου πήρε το εισιτήριο για τα “σαλόνια” της Α’ Κατηγορίας, εκεί όπου θα αγωνίζεται στη νέα αγωνιστική περίοδο!!

Η νίκη επί του Λέοντα ήρθε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ με 28-26, για να αντιδράσει ο Διόνυσος και να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα, κερδίζοντας τα επόμενα δύο σετ με 18-25 και 17-25. Η ομάδα των Λειβαδιών, ωστόσο δεν τα έβαλε κάτω και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στα σετ (25-18) οδηγώντας το παιχνίδι στην “ψυχοφθόρο” διαδικασία του τάι-μπρέικ. Εκεί οι νέοι πρωταθλητές ήταν πιο ψύχραιμοι και με σκορ 11-15 κέρδισαν τον αγώνα με 2-3 στα σετ!

Η 14η και τελευταία αγωνιστική θα διεξαχθεί την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021 με τους αγώνες: A.O. Διόνυσος – UCLan Cyprus Φοίνικας Πύλας στις 19:30 και ΑΠΟΚ – Ολυμπιάδα Ν. στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου στις 20:30.