Ήττα στο ντέρμπι κορυφής για τον Άρη Πολεμίου

Δεν κατάφερε να σταματήσει την αλάνθαστη πορεία της Νέας Σαλαμίνας ο Άρης Πολεμίου, καθώς οι “ερυθρόλευκες” κατάφεραν να φύγουν με το τρίποντο από το Πολέμι το βράδυ της Τετάρτης (17/3). Ο αγώνας αφορούσε την 13η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος Βόλεϊ Γυναικών Β’ Κατηγορίας.

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στο πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να “κονταροχτυπιούνται” μέχρι το τέλος για τα πάρουν το προβάδισμα. Παρά την τεράστια προσπάθεια των πετοσφαιρίστριων του Άρη, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να κερδίσει στις λεπτομέρειες με 24-26 και να κάνει το 1-0 στα σετ.

Απ’ εκεί και έπειτα, οι φιλοξενούμενες έχοντας την ψυχολογία στα ύψη κατάφεραν να πάρουν και τα επόμενα δύο σετ με 16-25 και 15-25 και να πανηγυρίσουν τελικά τη νίκη με 0-3.

Ο Άρης με την σημερινή ήττα παραμένει στην 2η θέση του Β’ ομίλου με 27 βαθμούς, ενώ η Νέα Σαλαμίνα ξέφυγε καθώς έφθασε τους 33 βαθμούς.