Μεγάλο διπλό στην παράταση για τον ΑΠΟΠ! (εικ)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε για τον όμιλο της διαβάθμισης της ΟΠΑΠ Basket Leauge ο ΑΠΟΠ, καθώς επικράτησε στην παράταση της ΑΕΛ με 91-98. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής στην αίθουσα “Νίκος Σολομωνίδης” στη Λεμεσό.

Καλύτερα στον αγώνα μπήκε η ομάδα της Πάφου, η οποία κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρει προβάδισμα δέκα πόντων (16-26). Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη για το σύνολο του Μάρκου Ασωνίτη, καθώς η ΑΕΛ κατάφερε να “ψαλιδίσει” την διαφορά αρκετά νωρίς, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο ο ΑΠΟΠ να προηγείται με μόλις ένα πόντο διαφορά (41-42).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες, ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα τριών πόντων λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Με το τρίποντο του Πιττάκα η ΑΕΛ ισοφάρισε σε 82-82 και έστειλε το παιχνίδι στην πεντάλεπτη παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι καλαθοσφαιριστές του ΑΠΟΠ παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 91-98.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-26, 42-43, 59-62, 82-82, 91-98 (παρ.)