Δεν τα κατάφερε η Κύπρος μας απέναντι στους Πορτογάλους

Με ήττα από την Πορτογαλία στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία με 84-52, για την 6η αγωνιστική, ολοκλήρωσε την προσπάθειά της για την προ-προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 η Εθνική Κύπρου.

Οι φιλοξενούμενοι με σερί 11 πόντων έκαναν το 8-8 του 6′ σε 19-8 στο 7′ και εκ τότε παρέμειναν μπροστά στο σκορ, ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους οκτώ (13-21). Στο τέλος του πρώτου ημίχρονου η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στο 45-22.

Η Εθνική μας έκανε καλή αρχή στο τρίτο δεκάλεπτο με σερί επτά πόντων και στο 22′ με το τρίποντο του Μαντοβάνη μείωσε σε 45-29. Οι Πορτογάλοι με λέι απ του Borovnjak δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου πέτυχαν συνολικά 17 πόντους έναντι 16 της Εθνικής Κύπρου και αύξησαν κατά έναν πόντο το προβάδισμά τους.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το υπέρ τους προβάδισμα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 84-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 22-45, 38-62, 52-84