Εντός έδρας ήττα για τους Άνδρες του ΑΠΟΠ

0
98

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην β’ φάση του πρωταθλήματος της ΟΠΑΠ Basket League ο ΑΠΟΠ, καθώς έχασε από την ΕΘΑ στο κλειστό “Άκης Κλεάνθους” με σκορ 78-89. Το παιχνίδι αφορούσε τον όμιλο του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Μάρκου Ασωνίτη βρέθηκε να “κυνηγάει” το σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά, κάπως η ΕΘΑ ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα. Μάλιστα, η ομάδα της Έγκωμης είχε το προβάδισμα καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα, καταφέρνοντας να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (41-37).

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον ΑΠΟΠ, καθώς δέχθηκε 28 πόντους και έβαλε μόλις 13. Το γεγονός αυτό έδωσε ψυχολογία στους καλαθοσφαιριστές της ΕΘΑ, οι οποίοι κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 41-37, 54-65, 78-89