Δεν τα κατάφεραν οι Άνδρες του ΑΠΟΠ στη Λευκωσία…

Για τα πλαίσια του εξ αναβολής παιχνιδιού της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, η ομάδα Ανδρών του ΑΠΟΠ δέχθηκε την εκτός έδρας ήττα από την Ομόνοια στη Λευκωσία με σκορ 87-64. Σημαντικό έδαφος έχασε το σύνολο του Μάρκου Ασωνίτη στην προσπάθεια που κάνει για να τερματίσει στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Πάφου παρότι μπήκε στον αγώνα πολύ καλά, βάζοντας 8 αναπάντητους πόντους στα πρώτα δύο λεπτά, εντούτοις η Ομόνοια αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους τρεις πόντους με το τέλος της α’ περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα με διαφορά δέκα πόντων (35-25), όμως η ομάδα του ΑΠΟΠ όμως είχε απάντηση και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους τέσσερις πόντους με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-38).

Η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά των “πράσινων” στο τρίτο δεκάλεπτο, κατά τη διάρκεια του οποίου πέτυχαν 12 πόντους περισσότερους (26 έναντι 14) και έτσι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στο 72-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ομόνοια διεύρυνε το προβάδισμά της και πήρε το ροζ φύλλο με τελικό αποτέλεσμα 87-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 42-38,  72-56, 87-64