ΜΑΤΣΑΡΑ στη Λεμεσό με νικητή τον ΑΠΟΠ!!!

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (5/12) ο ΑΠΟΠ, καθώς επικράτησε στην παράταση της ΑΕΛ με 102-100 για τα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket Leauge. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο στάδιο “Νίκος Σολομωνίδης” στη Λεμεσό.

Στο πρώτο ημίχρονο το σύνολο του Μάρκου Ασωνίτη έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας συνάμα και το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Μάλιστα, η ομάδα της Πάφου κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της με 45-40.

Στην γ’ περίοδο η ΑΕΛ κατάφερε με ένα σερί 12 αναπάντητων πόντων να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο ο ΑΠΟΠ με κύριο εκφραστή τον Πίγκραμ που πέτυχε στο σύνολο 53 πόντους (!) έμενε ζωντανός στην διεκδίκηση της νίκης.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς η εξέλιξη του ήταν συναρπαστική αλλά και συνάμα αγχωτική και για τις δύο ομάδες. Το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνεχώς “χέρια”, με την ομάδα της Λεμεσού να παίρνει προβάδισμα με 84-81 λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού. Ο Κούρτνεϊ Πίγκραμ όμως το πήρε προσωπικά και με τρίποντη βόμβα έφερε το παιχνίδι στα ίσα στα τελευταία στάδια του δεκαλέπτου ισοφαρίζοντας σε 84-84 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον πεντάλεπτο έξτρα χρόνο η ομάδα της Πάφου έδειξε να έχει περισσότερα ψυχικά αποθέματα και δυνάμεις απ’ αυτή της ΑΕΛ και κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη με 102-100, μετά από πάρα πολύ μεγάλη προσπάθεια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 40-45, 62-62, 84-84, 100-102 (παρ.)