Νίκησε την Δόξα και μπήκε στην ΕΞΑΔΑ η Πάφος FC!

Πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta η Πάφος FC, καθώς επικράτησε με 2-0 της Δόξας Κατωκοπιάς στο στάδιο “Στέλιος Κυριακίδης”. Οι “γαλάζιοι” με το σημερινό τρίποντο ανέβηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας έχοντας 18 βαθμούς.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα της Πάφου, η οποία απώλεσε κραυγαλέες ευκαιρίες για να σκοράρει. Αρχικά, στο 8ο λεπτό ο Τόρρες από το ύψος της μικρής περιοχής νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Δόξας, Παρασκευά. Λίγο αργότερα ο Κούζικ έφυγε στην πλάτη των φιλοξενουμένων, ωστόσο αν και αμαρκάριστος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό από πλεονεκτική θέση.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να γίνουν απειλητικοί προς τα καρέ του Ρούτκο. Το 0-0 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η φάση που έκρινε κατά μεγάλο ποσοστό τον αγώνα έγινε στο 60ο λεπτό. Μετά από κόρνερ της Πάφος FC ο Βαλακάρι έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να ανακόπτεται αντικανονικά με το χέρι από τον ποδοσφαιριστή της Δόξας Νικόλα Εγγλέζου. Ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι και απέβαλε τον Κύπριο παίκτη με απευθείας κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανάλαβε ο Όννι Βαλακάρι, ο οποίος σημάδεψε σωστά για το 1-0.

Σαν να μην έφθανε αυτό για την ομάδα της Δόξας, λίγα λεπτά αργότερα έμεινε με 9 ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο. Συγκεκριμένα στο 64′ ο Λουίς Κάρλος ανέκοψε αντικανονικά αντεπίθεση των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να δεχθεί την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Στο διάστημα που απέμενε μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα η ΠΑΦΙΤΙΚΗ ομάδα παρότι είχε σημαντικό αριθμητικό πλεονέκτημα δεν κατάφερε να σκοράρει νωρίς με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μένουν “ζωντανοί” στην διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους.

Το γκολ που “καθάρισε” την υπόθεση νίκη για τους ΠΑΦΙΤΕΣ ήρθε στο 86ο λεπτό με το διαγώνιο σουτ του Ντένις Ράκελς. Ο Λετονός πέτυχε το πρώτο του γκολ στην φετινή σεζόν διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.