Ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΑΠΟΠ

ΑΠΟΠ και Ομόνοια αναμετρήθηκαν για την 8η Αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League στην Κλειστή Αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» με την ομάδα της Λευκωσίας να παίρνει τη νίκη με 91-85.

Η ομάδα της Πάφου ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και με κύριο εκφραστή τον Ουάσινγκχτον (31 πόντους στο ημίχρονο) κατάφερε να προηγείται με 49-45 στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ομόνοια κατάφερε να “ροκανίσει” την διαφορά και να πάρει και προβάδισμα στο 30ο λεπτό με το τρίποντο του Νικ Γκαρθ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερη ψυχολογία στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν με 11 πόντους διαφορά (65-78). Ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε μέχρι τους 5, όμως η Ομόνοια έβρισκε τον τρόπο να απαντάει στην πίεση των γηπεδούχων. Χαρακτηριστική η φάση όπου ο Πίγκραμ με τρίποντο μείωσε στους 4, όμως απάντησε αμέσως ο Γκαρθ με δικό του τρίποντο, με δυόμιση λεπτά να απομένουν στο ρολόι (77-84). Έτσι η Ομόνοια έφυγε με το διπλό από την Πάφο με τελικό σκορ 91-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 49-45, 65-68, 85-91.