Κοίταξε στα “μάτια” τον Κεραυνό ο ΑΠΟΠ!

Παρότι βρέθηκε αντιμέτωπος με μία ομάδα που συμμετέχει στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα (Champions League), η ομάδα Ανδρών του ΑΠΟΠ δεν φοβήθηκε, αντιθέτως “πάλεψε” μέχρι το τέλος το παιχνίδι κόντρα στον Κεραυνό Στροβόλου, ωστόσο ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με σκορ 78-79.

Το βράδυ του Σαββάτου (7/11) στο κλειστό “Άκης Κλεάνθους” στην Πάφο, η ομάδα του Μάρκου Ασωνίτη παρουσιάστηκε διαβασμένη και έτοιμη να κάνει την έκπληξη της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Κεραυνό να έχει ελαφρύ προβάδισμα πέντε πόντων με το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στην τρίτη περίοδο παρότι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στα πρώτα δυόμισι λεπτά, εντούτοις η ομάδα του Στροβόλου αντέδρασε και με ένα μικρό σερί πήρε προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 53-61.

Στην τελευταία περίοδο, ο Κεραυνός διατηρούσε την διαφορά μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του ΑΠΟΠ κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 7-1 στο τελευταίο λεπτό (75-78). Στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα, ο Γουίλιαμσον κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στη μία βολή και απάντησε με τρίποντο ο Πίγκραμ για το τελικό 78-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-45, 53-61, 78-79.

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης) Ουάσινγκτον 14 (3), Πασιαλής 11 (1), Πορφυρίδης 15 (5), Γουάλεϊ 16 (3), Πίγκραμ 17 (2), Κωστή 5 (1), Σταύρου, Γρίβας.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης) Μιχαήλ 13 (1), Ρόρι 11, Θεοχαρίδης, Ροζέλ 17 (1), Γουίλιαμσον 14 (1), Κινγκ 11 (1), Στυλαινού 6 (2), Ραζής 7 (1).