Σπουδαία νίκη η Πάφος- Τέταρτη συνεχόμενη

Από: Μαρίνα Σταύρου

Το ζητούμενο που ήταν η νίκη πήρε απόψε η Πάφος FC με αντίπαλο την ΑΕΛ στο Στέλιος Κυριακίδης διατηρώντας το απόλυτο στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μιχαηλένκο κέρδισε την ΑΕΛ με σκορ 1-0 με γκολ του Navarone Foor στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Πάφος στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερη από την αντίπαλό της και θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με πιο ευρύ σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά και ήταν απαιτητική από την ομάδα μας ωστόσο παρά την πίεση και την αριθμητική υπεροχή αφού έπαιζε με παίκτη περισσότερο για δεκαπέντε λεπτά λόγω της αποβολής του σκόρερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (80ο λεπτό + 5 λεπτά καθυστέρηση) δεν κατάφερε να πετύχει κάτι ουσιαστικό.

Η Πάφος αν και τα τελευταία λεπτά δέχθηκε σφυροκόπημα στην εστία της είχε ένα ουσιαστικό Ρούτκο που κράτησε ανέπαφα τα δίκτυά του.

Με τη νίκη αυτή η Πάφος ανέβηκε στους 14 βαθμούς σε εννέα αγώνες ενώ η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στους 18 ενώ έχει και ένα αγώνα περισσότερο.